Jeden wojskowy "Concertainer" zastępuje około 2.500 worków z piaskiem i może być ustawiony i napełniony przez dwóch ludzi i koparkę mechaniczną w ciągu mniej niż dwudziestu minut. Tradycyjna ściana z worków piasku byłaby budowana przez pluton ludzi w ciągu dwóch godzin. Ściany "Concertainer" mogą być budowane na dowolną długość i na wysokość, która jest ograniczona możliwościami podnoszenia materiału wypełniającego. Ściana może być wypełniona dostępnym materiałem, jak piasek, kamienie, gruz, gleba, skała lub nawet śnieg. Ściany "Concertainer" są dostępne w różnych wzorach maskujących w celu dostosowania do otoczenia.
Złożony "Concertainer" jest pakowany na standardowe palety NATO i transportowany pojazdem do miejsca rozwinięcia. Kilometr "Concertainera" może być umieszczony na naczepie 40-stopowej.
Podczas prób przeprowadzonych przez Brytyjskie Ministerstwo Obrony stwierdzono, że pojedynczy "Concertainer" po ustawieniu i wypełnieniu wytrzymuje ataki pocisków moździerzowych 81 mm, wybuchy burzących pocisków 120 mm, burzących pocisków 30 mm wystrzeliwanych z pojazdu pancernego i ogień wszelkiego typu broni lekkich łącznie z ciągłymi seriami z karabinu maszynowego 0.50.
"Concertainer" jest: łatwy w użyciu, elastyczny, szyki w instalacji, ekonomiczny.
"Concertainer" może być używany do szybkiej budowy obwałowań chroniących przed wybuchami ważne i wrażliwe obiekty, jak stanowiska dowodzenia, szpitale, magazyny, samoloty, czołgi, działa lub inne wrażliwe, rozmieszczone na stałe obiekty wojskowe. Zespoły "Concertainera" mogą być użyte także do zapór przeciwczołgowych lub stanowisk dla broni wspierających. Bardzo niebezpieczne zadanie rozwinięcia wojsk ze środków transportu w strefie pierwszej linii może być przeprowadzone bezpiecznie za pomocą "Concertainera" jako tarczy ochronnej.
Concertainer obszernie był stosowany przez wojsko w walkach z powodzią.
Przeznaczony do zastąpienia tradycyjnego układania worków z piaskiem, "Concertainer" był użyty po raz pierwszy przez wojsko w Zatoce podczas operacji Granby. Od tego czasu był stosowany w dawnej Jugosławii przez siły pokojowe ONZ.
Zatoka Perska
Gdy po raz pierwszy siły zbrojne WB zostały wysłane do akcji, "Hesco Bastion Concertainer" był tam z nimi, chroniąc żywotne obiekty naziemne. Był stosowany w szeregu zadań obronnych od ochrony samolotów na ziemi do zabezpieczania zapasów amunicji przed ogniem nieprzyjaciela.
Jednym z decydujących czynników szybkiego rozwinięcia wojsk jest zdolność do możliwie najszybszego utworzenia skutecznych, pewnych pozycji w terenie. "Concertainer" był zaprojektowany pod tym kątem i został z powodzeniem zastosowany podczas kampanii w Zatoce.
Lotnictwo odgrywało główną rolę w zapewnieniu skuteczności tej kampanii i "Concertainer" był kluczowym składnikiem w ochronie załóg naziemnych i samolotów między operacjami. Baza lotnicza Dhahran była jedną z wielu w Arabii Saudyjskiej chronionych w ten sposób, łącznie ze składami paliwa i parkami pojazdów.
"Hesco Bastion Concertainer" jest obecnie brany pod uwagę przy rozpatrywaniu budowy stałego wału granicznego między Kuwejtem i Irakiem. "Concertainer" jest ustawiany, napełniany i następnie pokrywany natryskowo materiałem "Gunite" na bazie cementu, opracowanym specjalnie przez "Hesco".
Jugosławia
Z powodu charakteru konfliktu siły pokojowe ONZ stają wobec dużego problemu uniknięcia silnego krzyżowego ostrzału z obu stron i pocisków z bezładnego ognia artyleryjskiego i ataków moździerzy. Łatwość transportu "Concertainera" odgrywa ważną rolę w budowie schronów w trudnym terenie.
Większość działań wojennych ma miejsce w gęsto zaludnionych obszarach, gdzie wymagają ochrony wrażliwe na ataki obiekty, do których należą szpitale i ośrodków medycznych, i najważniejsza jest ochrona ludności cywilnej i wojskowego personelu.